XXXLutz, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier și decorațiuni din Europa, îl numește pe Frédéric Lamy în funcția de CEO al operațiunilor din România, fost CEO al Leroy Merlin România, potrivit profilului său LinkedIn. În România, grupul austriac operează 8 magazine: două sub brandul XXXLutz și șase sub brandul mömax.
Cu o experiență vastă în retail, Lamy a condus Leroy Merlin România timp de nouă ani, perioadă în care retailerul de bricolaj a trecut printr-o expansiune majoră, crescând de la un singur magazin la 21 de unități și devenind al doilea jucător pe piață, cu o cotă de aproximativ 15%.
Printre realizările sale se numără achiziția și integrarea rețelei Baumax și lansarea operațiunilor de e-commerce.
Frédéric Lamy a predat ștafeta la conducerea Leroy Merlin România lui Mathieu Bauduin, care a preluat funcția în iunie 2023.
Înainte de a se alătura XXXLutz, Frederic Lamy a ocupat pentru o scurtă perioadă funcția de Managing Director pentru Franța în cadrul Funecap Groupe, gestionând patru divizii de business, 750 de agenții și o echipă de 3.000 de angajați.
În noul său rol la XXXLutz România, Lamy va fi responsabil de strategie, expansiune și operațiuni, gestionând atât rețeaua de magazine fizice, cât și platforma de e-commerce a retailerului austriac. Misiunea sa include dezvoltarea conceptului de business și consolidarea poziției XXXLutz pe piața locală.
XXXLutz este prezent în România din 2020, operând sub brandurile XXXLutz, Mömax și Poco. Retailerul austriac are peste 370 de magazine în 13 țări și o cifră de afaceri de peste 5 miliarde de euro.
În România, grupul austriac operează două magazine XXXLutz la București si alte șase magazine sub brandul mömax, la Cluj-Napoca, Arad, Timișoara, Oradea, Ploiești și Pitești.
XXXLutz
Grupul XXXLutz are o istorie de peste 76 de ani, fiind fondat în 1945, când Richard Seifert şi soția sa, Gertrude (născută Gertrude Lutz), au deschis primul magazin de mobilier tradițional austriac și cufere pictate, în Haag am Hausruck.
De atunci, grupul XXXLutz a crescut constant și este astăzi prezent în 13 țări – Austria, Germania, Elveţia, Suedia, Cehia, Slovacia, Polonia, Ungaria, Slovenia, Croaţia, România, Bulgaria şi Serbia -, unde există mai mult de 320 de magazine.
Cu peste 25.700 de angajați și o cifră de afaceri anuală de 5.1 miliarde de euro, grupul XXXLutz este al doilea cel mai mare retailer de mobilier din lume. În plus, compania operează deja 22 magazine online, sub brandurile XXXLutz, Möbelix și mömax.
Întregul conținut al site-ului www.bricoretail.ro este proprietatea S.C. Retail FMCG Media S.R.L. și este protejat de legea dreptului de autor, neputând fi preluat, copiat parțial sau integral sau folosit pentru crearea de articole derivate, fără acordul expres scris în prealabil al proprietarului. Folosirea în alt scop decât cel personal sau non-comercial este strict interzisă.
De două ori pe săptămână puteți primi gratuit, direct pe adresa dvs de e-mail, cele mai proaspete ştiri din sectoarele DIY, Home Improvement & Gardening.
Abonaţi-vă la newsletter aici: www.bricoretail.ro/newsletter
Publicația BricoRetail.ro reprezintă platforma ideală pentru a vă promova produsele sau serviciile. Mai multe detalii, AICI.
